2024-04-26

WYSOKOŚĆ SKŁADKI CZŁONKOWSKIEJ W 2010 ROKU

Składka przeznaczona jest na cele statutowe Związku, dzielona w następujący sposób: 10% – ZG, 45% – Okręg, 44% – Koła, 1% Fundusz Pomocy Kołom.

L.p.  Treść  Kwota
 1.  Składka członkowska  60 *)
 2.  Składka członkowska ulgowa 50%
   – młodzież szkolna, studenci i żołnierze służby zasad. w wieku 16-24 lat,
   – członkowie odznaczeni srebrną i złotą odznaką PZW,
   – mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia, kobiety po  ukończeniu 60
     roku życia.
 3.   Składka członkowska ulgowa 75%
  – członkowie-uczestnicy do 16 lat,
  – członkowie odznaczeni złotą odznaką z wieńcami.
 4.  Wpisowe
  – członek zwyczajny PZW,
  – członek-uczestnik PZW.

5.  Legitymacja członkowska  5

*) Ze składki członkowskiej podstawowej 1 zł. przeznacza się na realizację programu edukacji ekologicznej w środowisku dzieci i młodzieży, w proporcji 10% na szczeblu ZG PZW, a 90% dla Okręgów PZW

Uwaga:

• zwalnia się członków – uczestników z opłat za legitymację członkowską.
  • opłata za egzamin na kartę wędkarską: 20 zł., członek – uczestnik 5 zł.
  • wysokość opłaty za wydanie karty wędkarskiej ustalają Starostwa Powiatowe.
  • wydający karty wędkarskie mieszkańcom Wrocławia Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia zmienił siedzibę z ul. Michalczyka na Bogusławskiego 8-10 (parter – pokój 22 od godz. 8.00 do 15.00).

OKRĘGOWE SKŁADKI NA ZAGOSPODAROWANIE I OCHRONĘ WÓD NA TERENIE DOLNEGO ŚLĄSKA W 2010 ROKU

Składki w 100% przeznaczone są na zagospodarowanie i ochronę wód, dzierżawy i zakup wód, ekologię i ochronę przyrody.

I.  SKŁADKA „N”
(uprawniająca wyłącznie do wędkowania na wodach nizinnych z brzegu):

• normalna                                – 90 zł.
  • ulgowa 50%                           – 45 zł.
  • ulgowa 75%                           – 23 zł.
  • ulgowa członek uczestnik          – 15 zł.

II. SKŁADKA „G” UZUPEŁNIAJĄCA do składki „N”
(uprawniająca do wędkowania na wodach górskich):

• normalna                               – 50 zł.
  • ulgowa 50%                          – 25 zł.
  • ulgowa 75%                          – 13 zł.

III. SKŁADKA „Ł” UZUPEŁNIAJĄCA do składki „N”
(uprawniająca do wędkowania na wodach nizinnych ze środków pływających:)     – 30 zł.

IV.  SKŁADKI OKRESOWE DLA CZŁONKÓW PZW:

• 1 dzień wędkowania na wodach górskich oraz nizinnych z brzegu i środków pływających                                                                                             – 20 zł.
  • dzień wędkowania na wodach nizinnych z brzegu                                           – 10 zł.

V. OPŁATY DLA NIE ZRZESZONYCH W PZW:

• opłata roczna podstawowa uprawniająca do wędkowania na wodach górskich oraz nizinnych z brzegu i środków pływających                                                 – 300 zł.
  • opłata roczna uprawniająca do wędkowania na wodach nizinnych z brzegu- 200 zł.
  • opłata okresowa za 1 dzień wędkowania na wodach górskich oraz wodach nizinnych z brzegu i środków  pływających                                                  – 40 zł.
  • opłata okresowa za 1 dzień wędkowania na wodach nizinnych z brzegu     – 20 zł.

Uwaga:

• składkę ulgową 50% wnoszą członkowie PZW tj. młodzież szkolna i studenci od 16 do 24 lat, żołnierze zasadniczej służby wojskowej, odznaczeni srebrną odznaką PZW i srebrną odznaką „Zasłużony Strażnik SSR PZW”, kobiety które ukończyły 60 rok życia, mężczyźni którzy ukończyli 65 rok życia,
  •  składkę ulgową 75% wnoszą członkowie odznaczeni złotą odznaką PZW,
  • zwolnieni ze składki są członkowie posiadający złotą odznakę PZW z wieńcami,
  • składkę uzupełniająca „G” i „Ł” można nabyć po wcześniejszym wykupieniu przez członka PZW składki „N” jako uzupełnienie wybranej metody wędkowania lub rodzaju wód,
  • członek uczestnik po wniesieniu składki okręgowej ma prawo do wędkowania na wodach nizinnych całego kraju oraz w obecności opiekuna na wodach górskich i z środków pływających na terenie Dolnego Śląska,
  • młodzież nie zrzeszona w PZW do lat 14, może wędkować nieodpłatnie w wodach PZW, ale tylko w ramach łowiska i dziennego limitu swego opiekuna i w czasie jego obecności, uprawnienie to dotyczy również współmałżonków członków PZW – pod warunkiem posiadania karty wędkarskiej,
  • powyższe składki i opłaty wniesione przez osoby z poza Porozumienia Dolnośląskiego uprawniają do wędkowania wyłącznie na terenie Okręgu, w którym zostały wniesione,
  • nie stosować zamiany znaków wartościowych np. za 1 składkę normalną w wys. 90 zł. wklejać dwie składki ulgowe po 45 zł.!

Dodatkowe informacje:

• po ukończeniu 14 lat obowiązuje posiadanie karty wędkarskiej,
  • cudzoziemcy oraz osoby zameldowane na pobyt stały poza granicami Polski zwolnione są z obowiązku posiadania karty wędkarskiej,
  • od byłych członków PZW, posiadających nieaktualne karty wędkarskie, nie pobiera się opłat za egzamin,
  • prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki,
  • członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.
  • w przypadku utraty Rejestru Połowu Ryb skarbnicy pobierają opłatę w wysokości 5 zł. za nowy rejestr.
  • zgodnie z § 14 Statutu PZW składkę członkowską należy opłacić za bieżący rok do dnia 30 kwietnia, po tym terminie obowiązuje opłata wpisowa.
  • w przypadkach nie opłacania składek, okres przechowywania kartotek członkowskich przez skarbników wynosi 5 lat.

źródło: Okręg PZW we Wrocławiu